Wprowadzenie
Diizocyjaniany są kluczowym składnikiem w produkcji wielu materiałów poliuretanowych, takich jak pianki, powłoki, kleje czy elastomery. W ostatnich latach kleje poliuretanowe zawierające diizocyjaniany zdobyły popularność w różnych branżach ze względu na swoje wyjątkowe właściwości klejące. Jednak stosowanie tych klejów wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dlatego istotne jest świadome przestrzeganie wymagań szkoleniowych oraz stosowanie odpowiednich procedur. Charakteryzują się dwoma izocyjanianowymi grupami funkcyjnymi (-N=C=O) w ramach ich struktury chemicznej i charakteryzują się wysoką reaktywnością na nukleofile. Najbardziej znane diizocyjaniany to diizocyjanian difenylometanu (MDI), diizocyjanian toluenu (TDI) i diizocyjanian heksametylenu (HDI).
Wymogi szkoleniowe związane z rozporządzeniem REACH
W związku z opublikowanym przez Komisję Europejską rozporządzeniem 2020/1449, zmieniającym załącznik XVII do rozporządzenia REACH, wprowadzone zostały nowe wymogi dotyczące stosowania diizocyjanianów w kontekście przemysłowym i komercyjnym.
Należy pamiętać, że po dniu 24 sierpnia 2023 r. diizocyjaniany nie mogą być stosowane jako substancje w ich postaci własnej, jako składnik innych substancji ani w mieszaninach do zastosowań przemysłowych i profesjonalnych, chyba że:
– stężenie diizocyjanianów indywidualnie i w połączeniu jest mniejsze niż 0,1 % wagowo, lub
– pracodawca lub osoba samozatrudniona zapewniają, aby użytkownicy przemysłowi lub profesjonalni ukończyli szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów przed rozpoczęciem używania tych substancji lub mieszanin.
Szkolenie w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów
W związku z tymi ograniczeniami, każdy użytkownik przemysłowy i komercyjny musi od tej pory pomyślnie ukończyć szkolenie dotyczące bezpiecznego stosowania diizocyjanianów przed użyciem substancji lub mieszaniny.
Czy szkolenie wygasa?
Certyfikat w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów ważny jest 5 lat. Po tym okresie profesjonalista musi ponownie odnowić swoje szkolenie.
Przestrzeganie oraz stosowanie odpowiednich praktyk bezpieczeństwa i procedur zapewnią skuteczne zarządzanie ryzykiem związanym z pracą podczas ekspozycji na diizocyjaniany.
Kto będzie musiał przejść szkolenie w zakresie stosowania diizocyjanianów?
Szkolenie w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów jest wskazane dla wszystkich pracowników i osób samozatrudnionych, którzy mają kontakt z jakimikolwiek produktami zawierającymi diizocyjaniany, będącymi składnikami innych substancji, obecnymi w mieszaninach do zastosowań przemysłowych lub profesjonalnych, lub którzy nadzorują takie zadania. Przez kontakt rozumiemy wszystkie zadania dotyczące obsługi otwartych pojemników lub aplikacji produktu. Szkolenia których celem jest nauczenie pracowników właściwych praktyk, procedur i środków ochrony indywidualnej.
Cele ograniczenia w stosowaniu diizocyjanianów
Głównym celem ograniczenia stosowania diizocyjanianów jest ochrona użytkowników przemysłowych i komercyjnych przed chorobami zawodowymi, takimi jak astma zawodowa i zapalenie skóry. Diizocyjaniany są silnymi reaktywnymi chemikaliami, które mogą powodować podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego oraz uczulenia. W związku z tym, konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas pracy z materiałami zawierającymi diizocyjaniany.
Skutki zdrowotne związane z diizocyjanianami
Diizocyjaniany są uznawane za substancje uczulające drogi oddechowe kategorii 1, które mogą wywoływać astmę zawodową u osób wcześniej nieuczulonych i gwałtownie nasilać objawy astmy u osób już uczulonych, przy czym w takich przypadkach nie występuje bezpieczny poziom stężenia. Opary i aerozole izocyjanianu mogą powodować podrażnienie oczu, nosa i gardła, łzawienie, uczucie ucisku, pieczenie w tchawicy lub trudności w oddychaniu, tak jak w przypadku astmy. Mogą również powodować podrażnienie skóry i prowadzić do uczulenia skóry z towarzyszącym zapaleniem skóry.
Gdzie szukać informacji iż należy przejść szkolenie
Jestem użytkownikiem – czy potrzebuje szkolenia?
Odpowiednia informacja znajduje się w karcie charakterystyki w punkcie 2.2 gdzie wymienione są niebezpieczne składniki substancji, które muszą być umieszczone na etykiecie produktu.
Szkolenie nie wymagane
Diizocyjaniany na poziomie poniżej 0,1% dlatego nie podchodzi pod rozporządzenie
Obowiązkowe szkolenie
Diizocyjaniany na poziomie powyżej 0,1%, szkolenie obligatoryjnie wymagane przez rozporządzenie
Podsumowanie
KANSAI HELIOS Poland jest dystrybutorem i dostawcą, a nie producentem. W związku z tym nie ma obowiązku przeprowadzania takich szkoleń.
Szkolenie można odbyć za pośrednictwem specjalisty ds. BHP w zakresie zapobiegania zagrożeniom:
Agnieszka Kuźmicka – Główny specjalista ds. BHP, Inspektor PPOŻ., Biegły sądowy w zakresie BHP, specjalista wpisany na listę trenerów ISOPA – Europejskiego związku dla producentów wyrobów z diizocyjanianów.
Kontakt: a.kuzmicka@ehsconsulting.pl
Szkolenie można odbyć na przykład za pośrednictwem osoby wykwalifikowanej w zakresie zapobiegania zagrożeniom w trybie online, na stronie https://safeusediisocyanates.eu/pl/